Soutache - šujtáš

Soutache - šujtáš

Soutache/šujtáš/šujtáška

 

Ako ste si mohli všimnúť, v našom eshope satyprezeny.sk sa nachádzajú na predaj aj výrobky – šperky, ručne šité – označené názvom soutache alebo šujtáš.

Prvá zmienka o technike soutache/šujtáš pochádza ešte zo 16. storočia z Francúzska. Výraz, ktorým je táto technika pomenovaná pochádza zo slova vrkoč – soutache.

Táto technika bola v minulosti využívaná na zdobenie rôznych odevov, vojenských uniform – na nich ňou označovali hodnosti. Zdobila tradičné no i módne oblečenie v mnohých častiach sveta. Zdobila tak isto aj interiérové dekorácie ako napríklad závesy a pod. U nás sa začala používať na zdobenie krojov – využívali ju chudobnejší ľudia ale samozrejme aj šľachta.

 

V súčastnosti našla soutache uplatnenie najmä v šperkárstve. Je to vlastne zošívanie dvoch, troch a viac šnúrok jemným nilonom alebo nitkou. Zvyčajne sa obšívajú rôzne kamene, kabošony, rivoli a zdobia sa korálkami. Soutache je zaujímavá najmä tým, že človek tu môže experimentovať. Možností je nekonečno. Či už farby, tvary, veľkosti. Dokonca aj využitie. Nie len náušnice a náhrdelníky. Ale aj prstene, prívesky, náramky na ruku, na nohu...

Táto technika si vyžaduje naozaj veľké sústredenie a trpezlivosť. Ale keď si tým človek prejde, dokáže vytvoriť dokonalé kúsky, ktoré zaujmú naozaj každého. A najkrajšie na tom všetkom je, že v každom jednom vytvorenom páre náušníc alebo prstienku, je kúsok z Vás. Kúsok Vašej duše a Vášho ja.

 

Šnúrka – šujtáška, môže byť rôzncyh farieb a rozmerov – od 3 mm do až 1cm. 

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*