Viete čo je dress-code?

Viete čo je dress-code?

Viete čo je to dress-code?

 

Už sa Vám stalo, že ste dostali pozvánku na nejakú party a stáli ste hodiny pred skriňou a nevedeli ste čo na seba a už vôbec nie ako sa zladiť s partnerom? Pozvánka nebola dobre formulovaná! Každá „oficiálna“ pozvánka by mala obsahovať presne popísané, čo si treba na danú udalosť obliecť.

No a môže sa stať aj to, že na pozvánke budete mať napísané niečo ako Black tie, Coctail alebo Semi-formal. Áno, strýčko google pomôže vždy a všade. Ale čo tak sa niečo priučiť už teraz? Ponúkame vým „vysvetlivky“ k týmto pojmom.

Kedysi bol pojem dress-code používaný inimálne, dnes sa s ním stretávame bežne. A tu je pár vysvetliviek:

Black tie – ak je na pozvánke napísané Black tie, znamená to, že ide o veľmi formálnu udalosť, kde sa žene odporúča obliecť si elegantné spoločenské šaty, veľkú večernú toaletu alebo háremové nohavice s luxusným, spoločenským korzetom, partner by sa mal obliecť do smokingu, bielej košele a doladiť čiernym motýlikom.

White tie – toto je pojem pre veľmi formálnu udalosť, kde si muž musí obliecť frak s bielou košeľou, vestou a bielym motýlikom a obuv v podobe čiernych lakoviek. Ženy by mali na túto udalosť zvoliť dlhé spoločenské šaty.

Semi-formal – pri tejto spoločenskej udalosti sa jednoznačne musíte riadiť časom, kedy sa táto udalosť koná. Pokiaľ sa bude odohrávať po 18tej hodine, zvoľte nejaké zaujímavé kokteilové šaty a partnerovi tmavý oblek. Ak sa udalosť koná popoludní alebo predpoludním, nič nepokazíte kostýmom, kombináciou elegantnej sukne a blúzky a partner môže zvoliť bledší oblek v jemnejších farbách. Pozor! Váš outfit by nemal byť nijakým spôsobom vyzývavý a už vôbec nie sexi.

Coctail – myslím, že dámy jednoznačne vedia čo na seba – kokteilové šaty. Páni by mali siahnuť po nejakom tmavom obleku – určite sa treba vyhnúť bledým farbám.

Casual – v zásade znamená uvoľnený štýl. Šaty nie sú povinné. Zvoľte niečo jednoduchšie ako napríklad ležérnejšie nohavice a sako.

Business Casual – tento typ oblečenia je u nás najbežnejší. Najčastejšie ho využívajú zamestnanci firiem. U žien predstavuje látkové nohavice, blúzku, polo košeľu, sako alebo sukňu, ktorej dĺžka však nesmie siahať nad kolená.

 

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*