Ako sa správne farebne zladiť

Ako sa správne farebne zladiť

Ako správne zladiť farby

 

Veľa žien stojí každé ráno pred skriňou a uvažuje, čo si na seba obliecť. Ste jedna z nich? A keď si už konečne niečo vyberiete, napríklad zaujímavé nohavice tmavo modrej farby, neviete čo k nim zladiť, aby ste nepôsobili nezladene, rozhádzane alebo nepekne? Pripravili sme si pre Vás menší prehľad, ako čo najlepšie zladiť oblečenie farebne k sebe tak, aby to spolu pekne hralo a pôsobilo profesionálne. Veď predsa farby sú to, čo si na Vás človek všimne ako prvé.

Stáva sa, že sa ráno zobudíme so zlou náladou, napríklad do nejakého upršaného, sychravého dňa. A vtedy ani výber farieb do vášho dnešného outfitu určite nebude veselý. Väčšinou totiž farebnosť nášho oblečenia odráža našu náladu. V takomto prípade určite nezabudnite siahnuť po neutrálych farbách ako sú: biela, čierna, námornícka modrá, hnedá, béžová, sivá a khaki. Avšak dajte si pozor, aby ste tieto farby medzi sebou nekombinovali. Kombinovať sa z nich môžu len biela a čierna – tieto dve sa k sebe dokonale hodia.

A koľko farieb najviac spolu skombinovať? No podľa mňa tri. Tri farby spolu pôsobia zohrane. Kombinácia viacerých farieb môže pôsobiť príliž rušivo, aj keď, v dnešnej dobe a dnešnej móde je možné všeličo. Pokiaľ však chcete vizerať kultivovane a profesionálne, snažte sa nekombinovať väčší počet farieb.

Farby sa tak isto delia aj na formálne a veselé. Formálne farby sú napríklad čierna a biela, pretože kombinácia týchto dvoch farieb pôsobí formálne – je vhodná na spoločenské stretnutia, do práce, na rôzne schôdzky a pracovné meetingy. Veselé farby volíme skôr vo voľnom čase, pri športe, na zábavu alebo len tak do mesta či na párty alebo rodinnú oslavu.

Niektorí ľudia majú pre farby cit už v sebe. Vedia presne čo k čomu ladí, aká farba sa ku ktorej hodí a aká naopak nie. Niektorí však s týmto majú problém a preto sa môžu riadiť aj ničím takým, ako je napríklad tento farbený kruh.

 

Podľa tohto kruhu dokážeme k sebe farby krásne zladiť bez toho, aby sme niečo pokazili.

Harmonické farby sú tie farby, ktoré spolu dokonale ladia a nájdeme ich naozaj kdekoľvek. V prírode, v meste, v domácnostiach. Harmonické farby sa k sebe ladia v dvoch spôsoboch. Ten prvý je, že si vyberiete jednu farbu, napr. červenú, a tá, čo sa nachádza bezprostredne vedľa nej je s ňou harmonická – v prípade červenej je to oranžová alebo ružová. Druhý spôsob je taký, že si vyberiete farbu, napríklad zelenú, farbu vedľa nej preskočíte a tá ďalšia je k nej harmonická – v prípade zelenej to bude modrá alebo bledšia oranžová.

Kontrastné farby si vyberáme práve vtedy, keď chceme, aby nás zvýraznili. S týmito farbami určite zažiarite kdekoľvek, nakoľko ich môžete zladiť naozaj pestro a farebne. Kontrastné farby sa ladia tak, že vo farebnom kruhu si vyberiete jednu farbu, my si vyberieme napríklad fialovú, a zladíme k nej tú, ktorá je priamo oproti nej, čiže je jej kontrast, a v tomto prípade je to pre nás farba žltá. Táto kombinácia je dokonale kontrastná a výrazná, nemusíte sa obávať, že vás niekto niekde prehliadne.

Oddelené farby sú vlastne rozdelené kontrastné farby, ktoré spolu pôsobia veľmi harmonicky. Je to naozaj asi jedna z najzaujímavejších a najkrajších kombinácii farieb. Docielite ju tak, že si vyberiete dve harmonické farby, napríklad zelenú a oranžovú, medzi nimi je žltá a tá farba, ktorá je oproti žltej, čiže fialová, je dokonalou kombináciou práve k týmto dvom spomenutým farbám.

Trojica veselých farieb je zladenie troch farieb, ktoré nie sú kombináciou ani jednej spomenutej kombinácie farieb. Dosiahnete ju tak, že si vyberiete farbu napríklad bledšiu modrú a odrátate od nej 4 ďalšie farby, tá štvrtá k nej patrí, čiže tu je to ružová, ďalej odrátame ďalšie 4 farby, tu sa dostaneme k žlto-oranžovej, a od nej nám ako ďalšia 4 zostáva bledá modrá. Táto kombinácia však platí len pre tento 12-farebný kruh.

 

Takže, dámy a páni, verím, že týmto sme Vám troška napomohli k tomu, ako sa správne zladiť tak, aby sme nepôsobili rušivo ale naopak zohrane a naozaj profesionálne. Predsa len farby sú módne trendy každého roku, nie len roku 2017.

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*